Support for children aged 0-25 with Special Educational Needs and Disabilities

BCP Council EHCP Case Officers

This document lists the EHCPEHCPA legal document that describes a child or young person's special educational, health and social care needs. It explains the extra help that will be given to meet those needs and how that help will support the child or young person to achieve what they want to in their life. Case Officers and the schools for whom they are the link officer. As link officers for schools, Case Officers support children and young people with an EHCPEHCPA legal document that describes a child or young person's special educational, health and social care needs. It explains the extra help that will be given to meet those needs and how that help will support the child or young person to achieve what they want to in their life. and those for whom a request for statutory assessment has been submitted.

Parents and young people wishing to submit a request for assessment or who wish to ask their setting to do so on their behalf are advised to speak with their school or setting initially.

If parents and young people have further queries, they are welcome to contact the SEND Statutory Services Team on 01202 128880 or by email at SENDbso@bcpcouncil.gov.uk

Schools A to D

List of schools with EHCP Case Officers and Assistant Team Leaer in brackets:

  • Ad Astra Infant School – Jane Stewart (Lisa Fuller)
  • Allenbourn Middle School - Jane Stewart (Lisa Fuller)
  • Appleford School - Mari Miller (Dee Edwards)
  • Aurora Boveridge College - Jane Reader (Caroline Lacey)
  • Aurora the Beeches School - Mari Miller (Dee Edwards)
  • Avonbourne Boys’ Academy – Calvin Kier (Caroline Lacey)
  • Avonbourne Girls’ Academy – Sarah Old (Dee Edwards)
  • Avonwood School - – Sarah Old (Dee Edwards)
  • Baden-Powell and St Peter’s CE Junior School – Calvin Kier (Caroline Lacey)
  • Bayside Academy – Jane Stewart (Lisa Fuller)
  • Bearwood Primary and Nursery School – Jane Stewart (Lisa Fuller)
  • Beaucroft Foundation School – Mari Miller (Dee Edwards)
  • Bethany CE Junior School – Marie Murphy (Caroline Lacey)
  • Bishop Aldhelm’s CE Primary School – Robin Blakeway (Dee Edwards)
  • Bournemouth Christian School – Sarah Old (Dee Edwards)
  • Bournemouth School – Hilary Tucker
  • Bournemouth School for Girls – Sarah Old (Dee Edwards)
  • Bournemouth Collegiate School - Sarah Old (Dee Edwards)
  • Bournemouth and Poole College (Lansdowne) - Maria Buchanan (mainstream); Sara Old (foundation)
  • Bournemouth & Poole College (North Road) - Liz Maclure (Dee Edwards)
  • Bransgore Primary School - Robin Blakeway (Dee Edwards)
  • Bridgwater and Taunton College - Jane Reader (Caroline Lacey)
  • Broadstone First School – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Broadstone Middle School and Resource Base - Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Brockenhurst College – Liz Maclure (Dee Edwards)
  • Burton CE Primary School – Robin Blakeway (Dee Edwards)
  • Cambian Wing College - Carrie Steele (Dee Edwards)
  • Canford Heath Infant School – Jane Stewart (Lisa Fuller)
  • Canford Heath Junior School – Jane Stewart (Lisa Fuller)
  • Christ the King Catholic Primary School – Mari Miller (Dee Edwards)
  • Christchurch Infant School – Robyn Blakeway (Dee Edwards)
  • Christchurch Junior School – Fiona May (Caroline Lacey)
  • Christchurch Learning Centre - Sarah Old (Dee Edwards)
  • Clayhill School - Marie Murphy (Caroline Lacey)
  • Connie Rothman Learning Trust - Sarah Old (Dee Edwards)
  • Cofe Hills School - Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Corpus Christi Catholic Primary School – Fiona May (Caroline Lacey)
  • Courthill Infant School – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Coxlease School - Marie Murphy (Caroline Lacey)
Schools E to J

List of schools with EHCP Case Officers and Assistant Team Leaer in brackets:

  • Elm Academy – Hilary Tucker (Dee Edwards)
  • Employ My Ability - Mari Miller (Dee Edwards)
  • Fair Ways School - Calvin Kier (Caroline Edwards)
  • Ferndown First School - Jane Reader (Caroline Lacey)
  • Ferndown Middle School - Calvin Kier (Caroline Edwards)
  • Ferndown Upper School - Calvin Kier (Caroline Edwards)
  • Foxes Academy - Mari Miller (Dee Edwards)
  • Futures Unlimited (Autism Wessex) - Sarah Old (Dee Edwards)
  • Glenmoor Academy – Maria Buchanan (Lisa Fuller)
  • Hamworthy Park Junior School – Jane Stuart (Lisa Fuller)
  • Haymoor Junior School – Calvin Kier (Caroline Edwards)
  • Heatherlands Primary School – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Heathlands Primary School – Marie Macwilliam (Lisa Fuller)
  • Highcliffe School – Marie Murphy (Caroline Lacey)
  • Highcliffe St Mark Primary School – Marie Murphy (Caroline Lacey)
  • Hill View Primary School – Jane Reader (Caroline Lacey)
  • Hillbourne Primary School – Jane Reader (Caroline Lacey)
  • Jewell Academy – Maria Buchanan (Lisa Fuller)
Schools K to N

List of schools with EHCP Case Officers and Assistant Team Leaer in brackets:

  • King’s Park Academy – Mari Miller (Dee Edwards)
  • Kingsleigh Primary School – Marie Macwilliam (Lisa Fuller)
  • Kingston Maurwood College – Hilary Tucker (Dee Edwards)
  • Kinson Academy – Carrie Steele (Dee Edwards)
  • LAC to BCP placed out of borough - Jane Cooper (Caroline Lacey)
  • LAC to BCP placed in borough - as per named school allocation (as per named school allocation)
  • Langside School – Calvin Kier (Caroline Lacey)
  • Leaf Studio School – Mari Miller (Dee Edwards)
  • Lilliput CE Infant School – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Linwood School - Marie MacWilliam (N2 & Primary age); Robyn Blakeway (Secondary age); Hilary Tucker (12,13 & 14) (Lisa Fuller/Dee Edwards)
  • Linwood School (Heart of Industry) – Jane Reader (Caroline Lacey)
  • Linwood School (Littlewood) – Sarah Old (Dee Edwards)
  • Linwood School (Post 16) - Hilary Tucker (Dee Edwards)
  • Linwood School (Springwood) – Kerry Andrews (R,1,2); Mari Miller (3, 4,5,6); Robyn Blakeway (secondary age & 12,13, 14) (Dee Edwards)
  • Linwood School (Summerwood) - Hilary Tucker (Dee Edwards)
  • Linwood School (Woodford) - Robyn Blakeway (Dee Edwards)
  • Livingstone Academy - Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Livingstone Road Infant School – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Livingstone Road Junior School – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Lockyer's Middle School - Calvin Kier (Caroline Lacey)
  • Longfleet CE Primary School – Maria Buchanan (Lisa Fuller)
  • Longspee Academy – Jane Stewart (main school and LEPS, the satellite); Calvin Kier (Ensbury Park Campus- LEPC) (Lisa Fuller/Caroline Lacey)
  • Lychett Matravers Primary School - Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Lychett Minster School - Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Magna Academy – Maria Buchanan (Lisa Fuller)
  • Malmesbury Park Primary School and the Riggs Centre – Mari Miller (Dee Edwards)
  • Manorside Academy and Resource Base – Mari Miller (Dee Edwards)
  • Merley First School – Jane Stewart (Lisa Fuller)
  • Montacute School – Calvin Kier (Caroline Lacey)
  • Moordown St John’s CE Primary School – Liz Maclure (Dee Edwards)
  • Mudeford Community Infants School – Marie Murphy (Caroline Lacey)
  • Mudeford Junior School – Marie Murphy (Caroline Lacey)
  • Muscliff Primary School – Sarah Old (Dee Edwards)
  • New Forset School - Maria Buchanan (Lisa Fuller)
Schools O to R

List of schools with EHCP Case Officers and Assistant Team Leaer in brackets:

  • Oak Academy – Robyn Blakeway (Dee Edwards)
  • Oakdale Junior School – Carrie Steele (Dee Edwards)
  • Oakwood Court College - Mari Miller (Dee Edwards)
  • Ocean Academy – Jane Stewart (Lisa Fuller)
  • Old Town Infant School and Nursery – Jane Reader (Caroline Lacey)
  • Parkfield School - Sarah Old (Dee Edwards)
  • Parkstone Grammar School - Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Parley First School - Mari Miller (Dee Edwards)
  • Pokesdown Community Primary School - Mari Miller (Dee Edwards)
  • Poole Grammar School – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Poole High School – Liz Maclure (Lisa Fuller)
  • Portfield School – Emma Jarvis (Lisa Fuller)
  • Queen’s Park Academy – Marie Murphy (Caroline Lacey)
  • Queen’s Park Infant Academy – Marie Murphy (Caroling Lacey)
  • Ringwood School - Hilary Tucker (Dee Edwards)
  • Rushcombe First School - Calvin Kier (Caroling Lacey)
Schools S to V

List of schools with EHCP Case Officers and Assistant Team Leaer in brackets:

  • Sheilling College - Liz Maclure (Dee Edwards)
  • Sheilling School - Jane Stewart: Hillary Tucker
  • Somerford Primary School – Mari MacWilliam (Lisa Fuller)
  • Southlands School - Mari Miller (Dee Edwards)
  • Sparsholt College - Sarah Old (Dee Edwards)
  • Springdale First School - Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • St Aldhelm’s Academy – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • St Catherine's School (IOW) - Emma Jarvis (Lisa Fuller)
  • St Clements and St John’s CE Infant School – Marie Murphy (Caroline Leary)
  • St Edward’s (Poole) – Jane Stewart (Cecily Pearson)
  • St Edward's School, Romsey - Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • St James’s Primary Academy – Mari Miller (Dee Edwards)
  • St Joseph’s Catholic Primary School (Christchurch) - Marie Murphy (Caroline Lacey)
  • St Joseph’s Catholic Primary School (Poole) – Jane Stewart (Lisa Fuller)
  • St Katharines CE Primary School – Jane Reader (Caroline Lacey)
  • St Luke’s CE Primary School – Marie Murphy (Caroline Lacey)
  • St Mark’s CE Aided Primary School – Mari Miller (Dee Edwards)
  • St Mary’s Catholic Primary School – Jane Stewart (Lisa Fuller)
  • St Michael’s Primary School – Sarah Old (Dee Edwards)
  • St Peter’s Primary School – Jane Reader (Caroline Lacey)
  • St Peter’s School – Carrie Steele (Dee Edwards)
  • St Walburga’s Catholic Primary School – Marie Murphy (Caroline Lacey)
  • Stanley Green Infant Academy – Jane Stewart (Lisa Fuller)
  • Stourfield Infant School – Robyn Blakeway (Dee Edwards)
  • Stourfield Junior School - Fiona May (Caroline Lacey)
  • SWRAC Merley House - Carrie Steele (Dee Edwards)
  • Talbot Primary School – Liz Maclure (Dee Edwards)
  • The Bishop of Winchester Academy - Hilary Tucker; Fiona May (Emmaus only) (Dee Edwards/Caroline Lacey)
  • The Bourne Academy – Fiona May (yrs 7,8,9) Cecily Pearson 10,11 (Cecily Pearson)
  • The Cornerstone Academy – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • The Epiphany School – Jane Reader (Caroline Lacey)
  • The Fortune Centre of Riding Therapy - Calvin Kier (Caroline Leary)
  • The Forum School - Mari Miller (Dee Edwards)
  • The Grange School – Fiona May (Caroline Lacey)
  • The Harbour School – Jane Stewart (Lisa Fuller)
  • The Lion Works School – Emma Jarvis (Lisa Fuller)
  • The Lowen School - Jane Reader (Caroline Lacey)
  • The Priory CE VA Primary School – Marie Murphy (Caroline Lacey)
  • The Quay School – Liz Maclure (Dee Edwards)
  • The Stable School – Carrie Steele (Dee Edwards)
  • Tregonwell Academy (Iford) - Teresa Hegarty (7,8,9); Cecily Pearson (10,11,12,13) (Cecily Pearson)
  • Tregonwell Academy (Nigel Bowes) – Hilary Tucker (Dee Edwards)
  • Tregonwell Academy (Throop) – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Twin Sails Infant School – Jane Stewart (Cecily Pearson)
  • Twynham Primary School – Hilary Tucker (Dee Edwards)
  • Twynham School – Emma Jarvis (7,8,9); Calvin Kier (10); Maria Buchanan (11,12,13) (Lisa Fuller/Caroline Lacey (10))
  • Upton Infant School – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Upton Junior School – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Victoria Education Centre – Fiona May (Caroline Lacey)
Schools W to Z

List of schools with EHCP Case Officers and Assistant Team Leaer in brackets:

  • Weymouth College - Jane Reader (Caroline Lacey)
  • Winchelsea School – Cecily Pearson (Cecily Pearson)
  • Winton Academy – Emma Jarvis (Cecily Pearson)
  • Winton Primary School – Emma Jarvis (Cecily Pearson)
  • Yewstock School and College - Maria Buchanan (Lisa Fuller)